Sklářské umění

 

Originální, ručně foukané a následně zušlechťované a broušené sklo, vzniká na huti sklárny Elias Palme od namíchání sklářského kmene, přes vyfoukání surového skla do tvaru polotovaru, přes broušení a hranování vystihující správnou hru barev a světla, až po finální kontrolu a uložení do obalu. Exkluzivní, ručně vyráběný obal podtrhující hodnotu skleněného skvostu, chrání a provází svůj vzácný náklad na cestě za svým budoucím majitelem.

 

Proces výroby je striktně tradiční, využívající léty prověřené postupy a tradiční nástroje a fortel sklářů. Své nástroje si každý sklář doupravuje dle svých specifických potřeb. Malosériová produkce je limitovaná výrobou a nároky na kvalitu.

 

 

Podstatou úspěchu prodeje užitného skla je několik základních požadavků...

 

Musí se líbit. Cílem je vytvořit tvarový zářič, který musí okouzlit.

 

Musí k sobě přitáhnout pozornost rovněž lomem a odrazem světla či za pomoci alchymie barev.

Musí být příjemné na dotek. Ergonomie je zásadní pro dosažení potřebného pocitu

Sounáležitosti s výrobkem. Musí být příjemné v ruce a především v ústech.

 

Musí mít příběh a ducha. Ruční výroba má na rozdíl od strojového opracování nezaměnitelnou přidanou hodnotu. Tou je vnitřní koncentrovaná energie lidí, kteří se výrobku dotýkali svýma rukama. Nebyly to dotyky letmé ani náhodné, každý z nich byl vedený cíleně, se svou přesnou silou a intenzitou.

 

 

665MmU.jpg

 

 

A ten na rozdíl od chladu stroje po sobě zanechá ve hmotě věčný otisk tvůrčího ducha, jehož si při troše fantazie můžete přehrát ve své mysli jako proces zhmotňování za účasti správného seskupení všech živlů – ohně, vody, vzduchu i země.

 

Zde má opravdový význam pojem ruční výroba. Není to pouhá prázdná fráze. Je to detailní popis a pojmenování procesu zhmotnění tvůrčí myšlenky.

 

Takovou skleničku si totiž ani nekoupíte sami pro sebe. Většinou to bývá dar, kdy ten, kdo dává, tímto způsobem skutečně oceňuje hodnotu jak daru, tak především obdarovaného.

 

Dokonalý výrobek je pouze ten, který bezezbytku ctí odvěké přírodní zákony. 

Jen takový vás přečká.

 

Exklusivní skleněné výrobky jsou ručně vyrobeny sklářskými mistry firmy ELIAS PALME dle unikátního designového návrhu ze sodnodraselného bezolovnatého křišťálu, tradiční technikou, kdy každý výrobek je jedinečný originál.

Tento druh skla je mechanicky tvrdší než olovnatý křišťál, ale jeho výhodou je, že při opracování tohoto druhu skla se dosahuje vyšší přesnosti zřetelných hran a rytin.

 

658ZWJ.jpg

Ušlechtilých tvarů je docíleno následným ručním broušením a finálním leštěním.

 

Výhodou a předností tohoto skla je, že je ekologicky čisté a šetrné k životnímu prostředí. Výsledkem spolupráce sklářských mistrů a brusičů je pak dokonalý výrobek, který je vzhledem k náročnosti realizace produkován pouze v omezeném množství.

 

Galerie produktů